Witamy

Witamy na stronie Laboratorium Informatyki w Sterowaniu i Zarządzaniu Katedry Automatyki i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w rozwiązywaniu zagadnień będących w zakresie naszych możliwości (projekty, zlecenia) zapraszamy do sekcji oferta.

Jeżeli chcesz rozwijać swoje zainteresowania w zakresie analizy danych i zastosowań informatyki w automatyce zapraszamy do współpracy.

Aktualności można śledzić na twitterze.

Pracownicy
Kierownik Laboratorium
prof. dr hab. inż. Jerzy Baranowski

Zespół
dr hab. inż. Edyta Kucharska, Prof. AGH
dr inż. Marta Kraszewska
dr Katarzyna Grobler-Dębska
dr inż. Waldemar Bauer
mgr inż. Adrian Dudek
mgr inż. Rafał Mularczyk
mgr inż. Daniel Dworak
mgr inż. Kazimierz Kawa
mgr inż. Jan Kapusta
mgr inż. Bartłomiej Gawęda
Kacper Jarzyna
mgr inż. Anna Jarosz

Badania

Metody analizy danych w automatyce i produkcji

Ten obszar obejmuje bardzo szerokie zastosowania analizy danych w problematyce estymacji, klasyfikacji i predykcji. Szczególne obszary zastosowań obejmują między innymi diagnostykę procesów i urządzeń, przewidywanie usterek, przewidywanie obciążeń, predykcję wystąpienia zjawisk czy też condition based maintenenace (konserwację z wykorzystaniem informacji). Metody stosowane w ramach prac bazują głównie na statystyce Bayesowskiej oraz wybranych obszarach uczenia maszynowego. W tej dziedzinie realizowane są między innymi prace nad przetwarzaniem danych, konstrukcją klasyfikatorów i detekcją zdarzeń w szeregach czasowych.

Systemy sterowania i zarządzania produkcją

W tej dziedzinie w Katedrze prowadzone są prace w dwóch zasadniczych obszarach. Pierwszym z nich jest rozwój oprogramowania typu ERP, w zakresie data science. Rozszerzenie funkcjonalności takich systemów o narzędzia analityczne i predykcyjne daje możliwości szerokich zastosowań i znacznych korzyści. Drugim obszarem jest optymalne sterowanie procesem produkcyjnym. Zagadnienie to jest pokrewne problematyce sterowania optymalnego. W Katedrze prowadzi się prace nad opracowaniem efektywnych metod obliczeniowych pozwalających na optymalizację rzeczywistych problemów produkcyjnych, w których mogą występować niespodziewane zaburzenia i usterki o charakterze niedeterministycznym.

Metody numeryczne w sterowaniu systemów

W Katedrze prowadzone są prace nad efektywnymi metodami numerycznymi adresowanymi do problemu implementacji metod i algorytmów sterowania oraz przetwarzania sygnałów na różnego rodzaju platformach sprzętowych. Rozpatrywane są w szczególności zagadnienia aproksymacji i implementacji w czasie rzeczywistym filtrów i regulatorów o charakterystykach systemów niecałkowitego rzędu. Opracowywane są algorytmy i metody projektowania zapewniające zwiększoną odporność układu sterowania.

Oferta

Analiza danych, uczenie maszynowe i optymalizacja

Obecnie w erze dostępu do wielkiej ilości danych konieczna jest ich adekwatna obróbka i analiza. Nowoczesne metody statystyki pozwalają na efektywne wnioskowanie oraz predykcję w oparciu o posiadane informacje. Oferowany jest szeroki zakres prac związanych z przetwarzaniem danych o rozmaitym charakterze. Prace te prowadzi Laboratorium Informatyki w Sterowaniu i Zarządzaniu, kierowane przez dr hab. inż. Jerzego Baranowskiego W szczególności proponowane jest:

  • opracowywanie danych do celów badań naukowych,
  • statystyczna diagnostyka procesów,
  • tworzenie modeli statystycznych procesów różnych typów,
  • metody klasyfikacji i rozpoznawania wzorców,
  • metody predykcji w oparciu o analizę szeregów czasowych wraz z wykorzystaniem  wiedzy eksperckiej,
  • systemy diagnostyki i predykcji usterek/zdarzeń,
  • optymalizacja i sterowanie procesów dyskretnych, w szczególności produkcyjnych.

Zastosowanie: Rozpatrywane zagadnienia mieszczą się w pełni w zakresie tzw. Przemysłu 4.0, oferując szerokie wsparcie bardzo wielu zagadnień nowoczesnej produkcji.  Proponowane prace mają zastosowania także w obszarach badań, prac rozwojowych czy też wdrażania nowych produktów lub instalacji.

Współpraca

Laboratorium Informatyki w Sterowaniu i Zarządzaniu poszukuje osób chętnych  do współpracy w zakresie pracy naukowej, wykonywania projektów naukowo-badawczych oraz pracy dydaktycznej Preferowane umiejętności i doświadczenie :

  • absolwenci studiów na kierunkach automatyka i robotyka, informatyka, matematyka lub pokrewnych,
  • wiedza w zakresie zastosowań matematyki (takich jak metody numeryczne, statystyka, optymalizacja)
  • chęć rozwoju w kierunkach takich jak:
    • analiza danych, w szczególności danych biznesowych,
    • data science (statystyka, uczenie maszynowe, eksploracja danych),
    • diagnostyka procesów,
    • modelowanie i optymalizacji procesów przemysłowych,
  • chęć udziału w projektach badawczo-rozwojowych i zleceniach przemysłowych,
  • dobra znajomość języka angielskiego,
  • dodatkowym atutem będzie znajomość środowisk takich jak Python, Matlab, R, PostgreSQL, MySQL.

Warunki współpracy do ustalenia (kontakt jb(at)agh.edu.pl )